Additional information
| Modules | Coiled latex tubing, black |
|---|
Riester Tube Connector for Big Ben 5,48 €
Riester Universal metal clamp for Big Ben Anaestethic Model 110,60 €17,40 €
| Height | 4 cm |
|---|---|
| Weight | 50 gm |
| Breadth | 30 cm |
| Length | 30 cm |
| Height | 4 cm |
|---|---|
| Weight | 50 gm |
| Breadth | 30 cm |
| Length | 30 cm |
| Modules | Coiled latex tubing, black |
|---|
Aneroid Sphygmo-manometers, Blood Pressure Measurement
From 75,67 €Riester ri-san® Portable Aneroid BP apparatus
high-quality, palm-style sphygmomanometer. The air release valve is regulated by finger-tip control for left- and right-handed users.
Product Details
| Height | 7 cm |
|---|---|
| Weight | 300 gm |
| Breadth | 20 cm |
| Length | 7 cm |
Blood Pressure Measurement, Digital Blood Pressure Monitors
From 432,07 €Riester RBP-100 Automatic Blood Pressure Monitor
Clinical grade digital blood pressure monitor. A new generation of a small, light and practical digital devices for maximum flexibility in patient diagnostics.
Product details
RBP-100: maximum flexibility in patient diagnostics
General features
| Height | 30 cm |
|---|---|
| Weight | 510 gm |
| Breadth | 30 cm |
| Length | 30 cm |
Aneroid Sphygmo-manometers, Blood Pressure Measurement
92,45 €Riester exacta® Portable Aneroid BP apparatus
Cuff-mounted, high quality, two-tube sphygmomanometer
Product Details
Aneroid Sphygmo-manometers, Blood Pressure Measurement
From 92,11 €Portable Shock Proof Aneroid BP apparatus
Features
Exact precision that lasts a lifetime! Made in Germany. New standard for aneroid blood pressure
Conventional aneroid sphygmomanometers are shock-sensitive and their measurement accuracy may be impaired after an impact or a fall to the floor, so may no longer be used.This results in inaccurate readings or considerable logistic costs.
| Height | 7 cm |
|---|---|
| Weight | 300 gm |
| Breadth | 7 cm |
| Length | 20 cm |

