Additional information
| Modules | Universal metal clamp, for anaesthetic models |
|---|
110,60 €
| Height | 3 cm |
|---|---|
| Weight | 50 gm |
| Breadth | 3 cm |
| Length | 5 cm |
| Height | 3 cm |
|---|---|
| Weight | 50 gm |
| Breadth | 3 cm |
| Length | 5 cm |
| Modules | Universal metal clamp, for anaesthetic models |
|---|
Accessories, Blood Pressure Measurement
21,81 €Features
Latex Bulb with Air release valve for Big ben Range of BP apparatus
| Height | 4 cm |
|---|---|
| Weight | 50 gm |
| Breadth | 4 cm |
| Length | 7 cm |
Blood Pressure Devices for Self-measurement, Blood Pressure Measurement
From 67,16 €Riester sanaphon Portable Aneroid BP apparatus
Precise self-measurement with gauge and stethoscope
sanaphon – a classic palm-style sphygmomanometer with stethoscope for the precise self-measurement of blood pressure. sanaphon guarantees exact measurement values even for patients with arrhythmia.
Product details
| Height | 7 cm |
|---|---|
| Weight | 300 gm |
| Breadth | 7 cm |
| Length | 20 cm |
Accessories, Blood Pressure Measurement
34,33 €Product Details
ri-champion® N, Pull through strap velcro cuff adult size / Obese / Child Size, latex free
Adult – Pull through strap velcro cuff adult size 47 x 14.5 cm, 1 tube, blue, latex free
Obese – Pull through strap velcro cuff obese size 70×15 cm, 1 tube, black latex free
Child – Pull through strap velcro cuff child size 35.5 x 10 cm, 1 tube, black latex free
| Height | 2 cm |
|---|---|
| Weight | 50 gm |
| Breadth | 20 Cms cm |
| Length | 20 cm |
Aneroid Sphygmo-manometers, Blood Pressure Measurement
99,43 €Riester minimus® II Portable Aneroid BP apparatus
BHS validated precision that lasts for a lifetime
Product Details
| Height | 7 cm |
|---|---|
| Weight | 300 gm |
| Breadth | 7 cm |
| Length | 20 cm |

