Additional information
| Modules | Li-Ion rech. Battery 3.5V ri-accu® L for plug-in c for battery handle type C |
|---|
Riester ri-charger® Charger for all rechargeable Li-ion batteries and handles type C/AA 197,73 €
Riester Pack of 10 pcs. reusable ear specula black, ri-scope® L3 6,01 €79,13 €
Product Details
Li-Ion rech. Battery 3.5V ri-accu® L for plug-in c for battery handle type C
| Height | 3 cm |
|---|---|
| Weight | 20 gm |
| Breadth | 3 cm |
| Length | 6 cm |
Product Details
Li-Ion rech. Battery 3.5V ri-accu® L for plug-in c for battery handle type C
| Height | 3 cm |
|---|---|
| Weight | 20 gm |
| Breadth | 3 cm |
| Length | 6 cm |
| Modules | Li-Ion rech. Battery 3.5V ri-accu® L for plug-in c for battery handle type C |
|---|
Diagnostic Instruments, Instrument Heads
302,03 €Ri-derma® L Dermatoscope Head for Ri-former®
This is the Ri-derma® L Dermatoscope Head that is designed for the Ri-former® Diagnostic Wall System with an anti-theft device.
It has 3.5V LED Illumination and a focusing, achromatic lens with 10x magnification of the skin. The casing is dust-proof and made of black chrome-plated metal. It includes a contact plate with a scale and has convenient eyeglass protection. It has a bayonet style fitting for quick and secure attachment to the handle.
Features
| Height | 5 cm |
|---|---|
| Weight | 50 gm |
| Breadth | 5 cm |
| Length | 5 cm |
Diagnostic Instruments, Otoscopes
214,24 €Features
Otoscope – 2.5 V Halogen Lamp, AA Batteries
Riester offers first-class pocket instruments for ENT and direct ophthalmoscopy made of strong materials. The ri-mini® otoscopes are suitable for both physicians and students alike. Their lightness and handy design make them not only useful companions during rounds and house calls, but also in daily use.
The handy ri-mini® F.O. otoscopes with direct illumination are used to illuminate and examinate the external auditory canal. Innovative fibre-optics provide an optimal light beam. Difficult to reach locations can be illuminated with a source which is similar to daylight. High-class materials and first-class workmanship guarantees above average reliability in every examination.
ri-mini® F.O. otoscope
| Height | 5 cm |
|---|---|
| Weight | 200 gm |
| Breadth | 7 cm |
| Length | 15 cm |
Diagnostic Instruments, Stations
586,85 €Riester ri-former® Diagnostic Station
Maintenance-free diagnosis at your finger tips
ri-former® is a modular system offering up to 5 instrument-handles, with specula-dispenser, blood-pressure devices and thermometers. The
ri-former diagnostic station is available as a wall-mount or mobile and is connected to the power circuit and therefore independent of
batteries. Models with 230 V are supplied with 24-hour clock display, 120 V models with 12-hour display.
Product details
| Height | 30 cm |
|---|---|
| Weight | 500 gm |
| Breadth | 7 cm |
| Length | 40 cm |
Diagnostic Instruments, Instrument Heads
238,63 €Riester ri-scope® L Ophthalmoscope Head
ri-scope® L1
| Height | 5 cm |
|---|---|
| Weight | 50 gm |
| Breadth | 5 cm |
| Length | 5 cm |

