Additional information
| Modules | Adapter ri-magic® |
|---|
Riester ri-pen Diagnostic Penlight 100,01 €
Riester Pack of 6 pcs. XL 2.5 V bulbs, ri-pen®, e-xam 250,61 €96,61 €
Features
Adapter part between stand and lamp arm
Features
Adapter part between stand and lamp arm
| Modules | Adapter ri-magic® |
|---|
Aneroid Sphygmo-manometers, Blood Pressure Measurement
From 82,47 €Features
| Height | 7 cm |
|---|---|
| Weight | 300 gm |
| Breadth | 7 cm |
| Length | 20 cm |
Examination Lights, Medical Lighting
766,45 €ri-magic® HPLED Examiniation Lamp
Features
The flexible examination light ri-magic® LED illuminates the examination and operation area in the best possible way. The white focusable LED illumination offers more efficient diagnosis. Clearly distinguishable color nuances, stark contrasts, as well as high-performance lighting to enable a faster and easier diagnosis
.
The LED offers cold light vs. the heat emission of halogen and xenon bulbs.
ri-magic® LED is available as a desk, wall or floor model. The floor model is supplied with a particularly steady, heavy and anti-static stand. Two of the five casters can be locked.
| Height | 5 cm |
|---|---|
| Weight | 6 kg |
| Breadth | 30 cm |
| Length | 60 cm |
| Color Rendering Index (CRI) | 93 |
| Color Temperature | 5700 K |
Aneroid Sphygmo-manometers, Blood Pressure Measurement
From 92,11 €Portable Shock Proof Aneroid BP apparatus
Features
Exact precision that lasts a lifetime! Made in Germany. New standard for aneroid blood pressure
Conventional aneroid sphygmomanometers are shock-sensitive and their measurement accuracy may be impaired after an impact or a fall to the floor, so may no longer be used.This results in inaccurate readings or considerable logistic costs.
| Height | 7 cm |
|---|---|
| Weight | 300 gm |
| Breadth | 7 cm |
| Length | 20 cm |
big ben® is a high grade, versatile and robustly designed aneroid sphygmomanometer. Available in round or square versions, offering the versatility in configuration with desk, wall, rail, or floor standing models. The iconic Riester design and top-quality finish makes the big ben® a popular choice in blood pressure measurements in all clinical environments.
| Type | Aneroid; mercury-free |
| BIHS Validation | BIHS International Protocol |
| Options | wall; desk; rail; mobile |
| Weight | 1600 g; 1300 g; 1200 g; 4000 g |
| Accuracy | ±3 mmHg (±2 mmHg Riester inhouse standard) |
| Calibration | Lifetime measuring technology; No recalibration needed when used properly |
| Measurement conditions | 10 °C to 40 °C at 85% relative humidity |
| Microfilter | Yes |
| Shock-resistant | Yes |
| Latex-free | Optional |

