Additional information
| Modules | Wall support ri-magic® LED new |
|---|
116,02 €
Wall mount ri-magic LED
Features
Wall mount ri-magic LED
Features
| Modules | Wall support ri-magic® LED new |
|---|
Riester Salpingograph
Fertility diagnosis
Salpingograph – designed for hysterosalpingography and diagnosis of fertility according to Prof. Dr. Schultze.
Product details
This proven quality instrument from Riester is used in the diagnosis of fertility and in hysterosalpingography according to Prof. Dr. Schultze.
It allows an exact x-ray contrast image to be made of the uterine cavity and the fallopian tubes and is used as a simple test for tubal patency. Hysterosalpingography serves to provide an x-ray contrast image of the cervix, uterine cavity and the tubal lumen.
| Height | 7 cm |
|---|---|
| Weight | 200 gm |
| Breadth | 15 cm |
| Length | 30 cm |
Diagnostic Penlights, Medical Lighting
77,90 €Riester e-xam Penlight
e-xam is Riester’s exceptionally bright, diagnostic penlight for pupil examination and general use.
Product details
| Height | 2 cm |
|---|---|
| Weight | 50 gm |
| Breadth | 2 cm |
| Length | 10 cm |
Features
Adapter part between stand and lamp arm
Diagnostic Penlights, Medical Lighting
100,01 €Riester e-xam Penlight
e-xam is Riester’s exceptionally bright, diagnostic penlight for pupil examination and general use.
Product details
| Height | 2 cm |
|---|---|
| Weight | 50 gm |
| Breadth | 2 cm |
| Length | 10 cm |

